Archive for the 'Uncategorized' Category



Kent Junior League Champions 2019 !

Massive congratulations to our KJL A-team who took the overall WIN from Kent Junior League 2019.

In Division 1 our A-team overcame sauna-like conditions at the pool in Tunbridge to amass 223 gala points against RTW Monson 194.5, Sevenoaks 189, Bromley 181.5, Beckenham 169, and Greenwich 108.  This transferred to 24 League points to secure the trophy!  The the last times we have won the trophy was in 2015, 2014 and 1993 (Thanet Vikings!).

Our B-team hosted the Division 2 gala at Hartsdown.  The team put in a solid performance, they won 8 of the races and secured a valiant third place with 209 points racing against Saxon Crown 248, Kent Weald 214, Ashford Town 204 and Herne Bay 133.

Thank you to all the SWIMMERS for being awesome and thank you to our Coaches, Officials, the Timing team, our League Manager, all the Gala team volunteers and our amazing supporters!

RESULTS & POINTS from the KJL Round 3, Division 2 Gala at Hartsdown:
2019-11-16 KJL Results
2019-11-16 KJL Results POINTS (USE NEW)

Arena League – great racing swimmers!

Round 2 – November – After an arduous trip getting stuck in traffic on the M25 our A-team nearly missed the warm-up at the Spectrum pool! Lane allocations meant we were racing sandwiched between Guildford’s A and B-teams.  We had a great battle and came away with a fantastic 2nd place and 191 points.  Our B-team swam at home, they showed real team spirit to cover poorly swimmers and there was lots of swimming up – they finished in 3rd place, and only 1 point behind second.

Round 2 – OctoberOur A-team came second to Wycombe we made 188 points!
Swimming at Bracknell was quite eventful after the gala was stopped to clean the pool! Our B-team, racing at Dover, secured a solid third place with with 169 points against Hastings and Brighton.

Winter Regions SC Champs

Well done to our team of six swimmers that competed at the South East Region Winter Short Course Champs: The team competed in 19 races, Max made 4 finals and won a silver medal.

2019-11-12-17.50.29.jpg
Max Jameson won SILVER in the 200Back and made 3 other finals (4th in the 100 Back, 4th in the 100 Fly, 6th in the 50Back*).  Max also came 10th in the 200Fly and 12th in the 50Fly*
Olivia Miles: 9th in the 800Free and 11th in the 400Free
Oscar Miles:
  10th Junior in the 200Brst, 13th Junior in the 200IM
Lily Jewell:  12th in the 400IM, 12th in the 800Free, 25th in the 200Brst, 28th in the 100Brst and 44th in the 50Brst
Beth Williams: 22nd in the 100Brst
Sam Woodard: Masters 29th in the 200Fly and 46th in the 50Back
(* = PBs)

Kent Junior League Success

Fantastic results at the second round of the Kent Junior League this weekend – Our A-team came 1st and our B-team came 2nd. Huge well done to our swimmers and a massive THANK YOU to our officials, coaches, volunteers and tweeters.  Special thank you to our senior swimmers Lily, Olivia, Oscar, Steph, Izzy and Jacob for helping too!

Nationals Successes

Massive WELL DONE to our Summer Nationals team.
British Summer Champs – full results [here]
Archie 800Fr (S), 400Fr (B), 1500Fr (B), 200FR (4th), 100Fr (9th).
Charley 1500Fr (4th) 400Fr (6th), 200Fr (7th), 800Fr (9th).
Maisie 800Fr (S), 1500Fr (B).
Olivia 1500Fr (10th).
Also competing: Conor 50 & 200Br, Maddy 50Br, 1500Fr, Max 200Bk, Oscar 200Br.
& Boys Free Relays x2 (Luca, Josh, Oscar, Archie & Luke)
Swim England Summer Meet – full results [here]
Archie 50Fr (9th). Amber 100Br (10th). Ben 800Fr (14th). Charley 100Fr (10th). Halle 50Fr (10th). Josh 50Fr (S). Kieran 200Fly (10th), 200IM (11th), 400IM (11th). Lily 200Br (9th). Luca 200Bk (6th), 200Fly (15th). Maddy 100Br (S), 200Br (10th). Maria 200Fly (S). Olivia 800Fr (B), 400IM (4th), 400Fr (5th). Oscar 100Br (4th), 800Fr (4th), 400IM (7th). Tobi 50Br (G), 50Fly (G). William 400IM (11th).
National Open Water Championships
– full results [here]
Olivia-P (B), Charley (B), Maddy (10th) Evie (19th) & Ollie (20th)

Nationals Squad


Flickr Photos

Twitter Feed

Return to Home